OYUN KURALLARI

1. Takımlar kadrolarında 12 sporcu, 1 antrenör, 1 idareci, 1 masör bulundurabileceklerdir. Müsabaka esnasında yedek kulübesinde sporcu haricinde 3 kişi bulunacak. Varsa diğerleri hakem tarafından dışarı çıkarılacaktır. Kulübede olanların kart takma zorunluluğu olacak. Hakem kontrol edecektir. Çocuklar yedek kulübesinde oturamazlar. Müsabaka esnasında yedek kulübesinde sadece antrenör kendisine ait olan sınırlar içinde ayakta takımına taktik verebilecek, diğer sporcu ve idareciler kesinlikle oturacaklardır. Aksi takdirde hakem gerekli uyarıdan sonra kulübe ihlaline devam eden kişileri saha dışına alacaktır.

2. Genç olgunlar kategorisinde takımlar oyun esnasında sahada 1 kaleci, 5 oyuncu toplam 6 sporcu, olgunlar ve tecrübeli olgunlarda kategorisinde ise takımlar sahada 1 kaleci, 6 oyuncu toplam 7 sporcuyla mücadele edeceklerdir. Süper kupa oynanacak müsabakada saha içinde genç olgunlar 6, olgunlar ise 7 kişiyle mücadele edeceklerdir.

3. Müsabaka esnasında sporcu değişikliği sınırsızdır. Hakemin kontrolünde sporcu sahayı terk etmeden, diğer oyuncu oyun alanına giremez. Aksi takdirde kartla cezalandırılır.

4. Takımlar müsabakalarından maksimum 30 dakika önce Genel koordinatör tarafından web sitesinden indirilen 2 nüsha esame listelerini imzalayarak saha komiserine teslim edecekledir. Saha komiseri gerekli incelemeyi yaptıktan sonra her iki takımın sorumlusunu çağırıp, esameleri ibraz edecek takım sorumluları kadrolara itirazım var veya yok diye karşılıklı esameleri imzalayacaklardır.

5. Müsabaka öncesinde esame listesinde adı geçen, fakat sahada farklı bir kimlikle oynadığına kanaat getirilen sporcu veya sporculara veya müsabakayla ilgili bir kural hatasına takım sorumluları müsabakadan hemen sonra veya günün son müsabakasının bitim saatine kadar 150 TL (Yüzellilira) itiraz bedelini komite görevlisine makbuz karşılığında ödeyerek itirazda bulunabilir. Bu süreçten sonra yapılacak itirazlar kayda alınmaz. İtiraz haklı çıkarsa bu ücret takım sorumlusuna iade olunur.

6. Müsabakalar elektrik kesintisi, doğal afet, kavga vb. nedenlerle başlamaz veya yarıda kalır ise, tertip kurulu en kısa sürede nihai kararı alıp, takımlara tebliğ edecektir.

7. Hakemler müsabakaları tam saatinde başlatacaklardır. Uzak mesafeden gelen takımlar göz önüne alınarak, hakem başlama vuruşu için en fazla 15 dakika bekler ve daha sonra hazır olan takımın lehine 3-0 hükmen galibiyetle tescil eder. Müsabakalara trafik kazası, doğal afet, terör vb. nedenlerle gelemeyen takımlar ilgili makamlardan aldıkları konuyla ilgili resmi rapor tutanaklarının aslını komiteye ibraz etmeleri halinde, komite konuyu değerlendirip gerekirse müsabakayı müsait olan bir gün ve saatte oynatabilir.

8. Sahaya çıkacak olan takımın müsabakasına başlayabilmesi için en az 4 oyuncusunun sahada hazır olması mecburiyeti vardır. Kırmızı kartlar sonucunda takımlardan birinin sporcu sayısı 3’e düşerse hakem müsabakayı karşı takımın lehine 3-0 hükmen galip ilan eder.

9. Müsabaka esnasında hakemin 1. göstereceği sarı kart ihtar, 2. sarı kart ihraç anlamına gelecektir. İhraç edilen sporcu yedek kulübesinde oturamaz. Sahayı terk eder. Eksik kalan takım 5 dakika sonra kulenin uyarısı ve hakemin izniyle yedek oyuncusunu atılan oyuncunun yerine oyuna sokabilir.

10. Müsabakalar 25’er dakikadan 2 devre halinde oynanacaktır. Devre arasında dinlenme süresi 5 dakikadır.

11. Yaş sınırlamasına ve faal futbolcu kapsamına uymayan sahte evrak ile oynadığı tespit edilen hem sporcu ve takımı hakkında tertip komitesi inceleme yapar ve karar verir. Sahte futbolcunun oynatıldığı maç veya maçların tespiti halinde, rakiplerine 3’er puan verilir ve 3’er gol averajı verilir. O takımdan yenilen gol varsa averajdan çıkarılır. Bir alt grupta tespit edilemeyip oynayan sahte oyuncu bir üst kategoride tespit edilirse, bulunduğu grup baz alınır ve oynadığı ve oynayacağı tüm rakiplerine 3 puan ve 3 gol averajı verilir. Rakiplerine varsa attığı goller averajdan çıkarılır ve takımıyla birlikte ihraç edilir.

12. Geri pas halinde kaleci topu eline alamaz. Bu bir kural ihlalidir. Aldığı takdirde rakip, ihlalin gerçekleştiği yerin izdüşümü olan ceza sahası ön çizgisinden bir endirekt serbest vuruş kazanır.

13. Kaleci oyun esnasında topu eline aldığından itibaren, 6 saniyede oyuna sokmak zorundadır. Süreyi geçirirse rakip, ihlalin gerçekleştiği yerin izdüşümü olan ceza sahası ön çizgisinden bir endirekt serbest vuruş kazanır.

14. Kaleci ayakla degaj yapamaz. Yaptığı taktirde rakip, ihlalin gerçekleştiği yerin izdüşümü olan ceza sahası ön çizgisinden bir endirekt serbest vuruş kazanır.

15. Müsabakaları bir gözlemci sürekli izleyecek, maç raporlarını tutacak, nahoş hadiselerde raporunu disiplin kuruluna sunacaktır.

16. Serbest vuruşlarda hakem baraj mesafesini kesinlikle 5 metreye çekecektir.

17. Eleme müsabakalarında ve finalde normal süre berabere biterse 5’er seri penaltı atışı yaptırılacaktır. Eşitlik bozulmazsa 1’e 1 penaltı atışıyla sonuç alınana kadar devam edilecektir.

18. Turnuvayı sabote etmek isteyen, gerginlik yaratan, tahrik eden, aşırı sertlik ve kışkırtıcı tavırlar sergileyen Fair-Play’dan uzak sporcu ve idareciler, gözlemci raporlarıyla disiplin kuruluna sevk edilip, gerekli cezalar süratle verilecektir.

19. Sporcu, idareci ve seyircilerden Fair-Play’e aykırı davranışlarda bulunup kavgaya karışanlar, tertip komitesine, sahada görevliye ve hakemlere ve sporculara yakışıksız sözler sarf edip fiili davranışlarda bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulunulup komite güvenlik sorumlusu ve ekibi nezdinde adli mercilere sevk edileceklerdir.

20. Müsabakalar tertip komitesinin hazırlayacağı ve internet sitesinden yayımlacağı fikstür ile belirlenen gün ve saatlerde oynanacaktır. Gerekli durumlarda erteleme ve saat değişikliği internet sitemizden ilan edilecektir.

21. Fikstür çekimi sonucu takımların maçlarının üst üste ve aynı saatlere gelmemesine özen gösterilecektir. Ancak matematiksel olarak mümkün olmadığı takdirde üst üste aynı saatlerde maç yapmaları mümkün olacak. Bu konularda komitede kasıt aranmayacak ve itirazlar dikkate alınmayacaktır.

22. Sporcular müsabakalara nizami maç kıyafetleriyle çıkacaklardır. (forma-şort-tozluk-halı saha ayakkabısı) Tekmelik takmak zorunludur. Krampon ve benzeri ayakkabı giymek kesinlikle yasaktır.

23. Turnuvada matematiksel olarak şansı kalmayan takımların müsabakaya çıkmamaları halinde takımlar bir sonraki sene aynı kulüp ismi ile turnuvaya katılamazlar.

24. Turnuvada ofsayt kuralı uygulanmaz.

25. Taçlar elle veya ayakla kullanılabilir. Taç atışı kullanıldığında diğer her hangi bir oyuncuya dokunmadığı taktirde gol sayılmaz.


GAZİ METAL

.

TURNUVA SAHAMIZ

SIRADAKİ MAÇLAR

SON YORUMLAR

-